4. DÍL SERIÁLU O TŘÍDĚNÍ ODPADŮ - NÁPOJOVÉ KARTONY

FCB_1200x628px_POPELNICE_NapojovyKarton

Předposlední díl oblíbeného seriálu o odpadech je věnován obalům, ve kterých kupujeme mléko, džusy a další potraviny. Řeč je o vícevrstvých nápojových kartonech.

V ČR se začalo se sběrem a tříděním nápojových kartonů systematicky v roce 2003. V současnosti jsou plnohodnotnou součástí tříděného sběru – ze 75 % jsou tvořeny velmi kvalitním papírem, v celé České republice se jich ročně vytřídí okolo 4 tisíc tun.

NK_ilustrační foto

Důležité je správné vytřídění obalů přímo v domácnosti. Nápojové kartony mají velkou výhodu v tom, že jsou velmi lehce rozpoznatelné od ostatních materiálů. Informace, podle kterých byste se měli při třídění odpadu řídit, hledejte přímo na barevných kontejnerech. Každá sběrná nádoba je opatřena speciální nálepkou, která popisuje, co vše patří a co nepatří do dané sběrné nádoby. V každé obci či městě se může systém třídění mírně odlišovat. V některých městech se třídí do modrého kontejneru (tam, kde jsou uvedeny na nádobách a sbírají se společně s papírem), nebo do žlutých na plast (tam, kde jsou uvedeny na nádobě a sbírají se společně s plastem) nebo se sbírají do samostatných oranžových kontejnerů se speciální nálepkou. Nejste si jistí, jak se ve vašem městě nápojové kartony třídí? Tuto informaci si můžete vyhledat prostřednictvím speciálního vyhledávače zde nebo se informujte na vašem obecním či městském úřadě.

Typickým výrobkem prodávaným v nápojovém kartonu je třeba mléko, či smetana, dávejte proto pozor, ať je doma neskladujete příliš dlouho kvůli potenciálnímu nepříjemnému zápachu. I z těchto důvodů je proto vhodné obaly raději lehce propláchnout, aby v nich nezůstaly zbytky potravin a poté řádně sešlápnout – kvůli úspoře místa v kontejneru. Takto upravený obal již můžete vhodit do kontejneru, který je určený na nápojové kartony.

Nápojové kartony poznáme podle značek na obalu - "recyklačních trojúhelníků" s uvedením číslice a druhu nápojového kartonu.

NK

Rádi byste použité nápojové kartony sami přetvořili v něco užitečného? Máme pro vás několik tipů, jak je prakticky a kreativně využít.

A) OBAL NA POTRAVINY

Mléko balené v nápojovém kartonu pije více než polovina populace. Tak proč nevyužít těchto nápojových kartonů třeba místo plastových krabiček k uchovávání potravin? Krabice od mléka (nápojový karton) je svými rozměry vhodná např. na zamrazování potravin (sezonního ovoce, polévek a dalšího).

Prázdnou krabici pořádně vymyjte, vystřihněte otvor, umístěte potravinu k zamrazení. Poté stačí přebalit potravinářskou. Takto zabalené potraviny stačí jen uložit do mrazicího boxu, kde si dlouho uchovají původní chuť.

B) KVĚTINÁČ

Nápojové kartony s hliníkovou fólií lze použít jako „květináče“ k předpěstovávání paprik nebo rajčat za oknem.  Je to velmi praktické a na pohled pěkné. U nápojového kartonu stačí ustřihnout jeho horní část. Takovýto květináč můžeme využívat i opakovaně každý rok.

C) PENĚŽENKA

Zde naleznete podrobný návod na výrobu stylové peněženky z krabice od mléka. 

V příštím závěrečném díle se dozvíte, jak správně třídit textil, kovy a vysloužilé elektro.

Zpět do obchodu