Jak správně třídit sklo? 3. díl oblíbeného seriálu

FCB_1200x628px_POPELNICE_Sklo

Lahve, sklenice, skleničky. Kam s nimi? Sklo je materiál, který lidstvo využívá již od starověku. V podobě jaké sklo známe teď se vyrábí zhruba od 3. tisíciletí před Kristem.

 sklo_3

Informace, podle kterých byste se měli při třídění odpadu řídit, hledejte přímo na barevných kontejnerech. Každá sběrná nádoba je opatřena speciální nálepkou, která popisuje, co vše patří a co nepatří do dané sběrné nádoby. V každé obci či městě se může systém třídění mírně odlišovat.

Jestliže si nevíte rady, do jaké barvy kontejneru obaly od některých výrobků vyhazovat, můžete se řídit symboly, které naleznete vytištěné na obalu.

Skleněné obaly poznáme podle značek na obalu - "recyklačních trojúhelníků" s uvedením číslice a druhu skla.

symboly sklo

Sklo obecně třídíme do zeleného nebo bílého kontejneru. Pokud jsou k dispozici oba, je třeba třídit sklo podle barev. Do zeleného patří barevné sklo (hnědé, zelené a jiné) do bílého pak sklo čiré. Pokud je ve vaší obci/městě k dispozici pouze jedna barva sběrné (zelená) nádoby, vhazujte do nádoby sklo bez ohledu na jeho barvu. Sklo, které vytřídíte, není nutné rozbíjet na menší kusy, protože se bude dále třídit. Sklo má oproti jiným komoditám jednu velkou výhodu, lze jej v podstatě recyklovat do nekonečna.

A co patří do zeleného kontejneru?

Můžete do něj vhazovat veškeré barevné sklo, například láhve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů. Patří do něj také rozbité tabulové sklo z oken a ze dveří, i když je čiré.

Barevné sklo do zeleného. A na co slouží bílý kontejner?

Do bílého kontejneru můžete vhazovat sklo čiré, např. sklenice od kečupu, marmelád, okurků, ale i rozbité skleničky na pití, které vám doma již dosloužily.

Nikdy do kontejnerů na sklo nevhazujte keramiku, porcelán, autosklo, zrcadla nebo třeba drátové sklo, zlacená skla a pokovená skla. Taktéž nevhazujte varné a laboratorní sklo ani sklokeramiku. Zálohované lahve vracejte zpět do obchodu.

V dalším dílu se můžete těšit na informace o třídění nápojového kartonu. Navíc přidáme i nápady na jejich kreativní využití. Naučíme Vás, jak si vyrobit z krabice od mléka třeba peněženku nebo stylovou kabelku.

Zpět do obchodu