Co se starými kovy, elektrospotřebiči a textilem? Závěrečný díl seriálu o třídění

FCB_1200x628px_POPELNICE_Kov

V poslední části našeho pětidílného seriálu se budeme zabývat správným tříděním kovových obalů, vysloužilého elektrozařízení a starého textilu.

Kam patří plechovky od nápojů a další kovy? Kovových obalů přibývá zejména v letních měsících, neboť se nejčastěji jedná o plechovky od piva, limonád nebo energetických nápojů. Mezi tyto obaly patří také kovové spreje od deodorantů, laků na vlasy či osvěžovačů vzduchu nebo prázdné plechové konzervy. Velkou výhodou této komodity je skutečnost, že už většinou nevyžadují příliš velké dotřídění, maximálně se pomocí magnetu oddělí železné obaly od hliníkových plechovek. Pak už míří rovnou ke zpracování do hutí. Kovové obaly a drobné kovové předměty lze odkládat do šedých kontejnerů, které jsou označené speciální nálepkou. Pokud to jde, je dobré plechovku sešlápnout a zmenšit tak její objem. Ze sprejů není nutné oddělovat drobné plastové části. Do kontejneru naopak nepatří plechovky od barev, ředidel a dalších chemikálií – tyto obaly spadají do kategorie nebezpečného odpadu, a je proto potřeba je odkládat zvlášť, nejčastěji na sběrný dvůr. Tam patří také větší kovové předměty, které lze rovněž odevzdat ve výkupnách druhotných surovin.

plechovky_2

Co se starým mobilním telefonem nebo počítačovou klávesnicí? Drobné elektro jako například baterie, kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení (myši, klávesnice), discmany, MP3 přehrávače, telefony, apod. můžete odhodit do červených kontejnerů v blízkosti vašeho bydliště. Odtud pak poputují do zpracovatelského zařízení, kde zajistí jeho odbornou a ekologickou demontáž, a tím následně umožní využití cenných surovin. Jiné nepotřebné elektrospotřebiče – zejména větších rozměrů – např. televizory, počítačové monitory, hi-fi soupravy, zářivky, úsporné žárovky, velké a malé domácí spotřebiče (ledničky, pračky apod.), tonery, CD, videokazety apod. můžete odevzdat na sběrný dvůr. Nejbližší sběrný dvůr si můžete vyhledat na stránkách www.sberne-dvory.cz.

IMG_0416

A starý textil? Ten můžete odkládat do speciálních velkoobjemových kontejnerů různých barev se speciálním vhozem, které jsou většinou umístěny u vybraných stanovišť na třídění odpadů, na sběrném dvoře či u nákupních center. Staré textilie se používají například do izolací, na výrobu čisticích hadrů, nebo některých druhů papíru.

Zpět do obchodu